fbpx

JAKIM TYPEM ENERGII DZIŚ JESTEŚ?

ŹRÓDŁA ENERGII

MIKS ENERGETYCZNY

Sprawdź, jak wygląda rachunek za energię elektryczną w Twoim domu.
Możesz na nim znaleźć informację, z jakich źródeł pochodzi prąd dostarczany do Twojego domu.
To jest właśnie miks energetyczny,
czyli udział poszczególnych źródeł w produkcji tej energii. 

Miks grafika

Porównaj miks energetyczny produkcji prądu dla Polski i Unii Europejskiej.

After
Before

#dyskusja

Jak myślicie, z czego mogą wynikać różnice w miksie elektrycznym Polski i wszystkich krajów Unii Europejskiej?

Czy wiecie, że kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

A JAK POWSTAJE ENERGIA ELEKTRYCZNA?

BREAKING NEWS! PRĄD NIE POWSTAJE Z WĘGLA!

SPRAWDŹ FAKTY!

Energia elektryczna nie powstaje bezpośrednio w wyniku spalania węgla. Faktycznie, w przypadku elektrowni węglowej jego udział jest kluczowy do produkcji prądu. Spalanie węgla służy jednak do podgrzewania wody, która pod postacią pary wodnej wprawia w ruch turbinę generującą prąd.

turbina jest wprawiana w ruch za pomocą energii przechwyconej np. z wiejącego wiatru czy płynącej wody

ciepło niezbędne do ogrzania wody napędzającej turbiny pochodzi z reakcji rozszczepiania jąder atomowych.

Padające na ich powierzchnię fotony światła wybijają z atomów krzemu elektrony, których ruch generuje prąd.

Zobaczmy, skąd na świecie pozyskiwana jest energia i jak dużo ludzie jej produkują.

JAK DUŻO ENERGII NAM POTRZEBA?

Jeszcze 200 lat temu wszyscy ludzie na CAŁEJ Ziemi zużywali rocznie prawie 6-krotnie mniej energii, niż dzisiaj wytwarza JEDNA POLSKA ELEKTROWNIA!

Zapotrzebowanie na produkcję energii (w tym elektrycznej) ciągle rośnie. Jednocześnie, główne źródła jej pozyskiwania – jakimi są paliwa kopalne – się kurczą. Wkrótce zupełnie się wyczerpią! Przy obecnym tempie produkcji ropa naftowa i gaz ziemny wyczerpią się w ciągu zaledwie pół wieku. Węgiel posłuży nam jeszcze przez kolejnych 60 – 70 lat.

Znikające zasoby to jedna z przyczyn wzrostu cen energii. Będą one dalej rosły, jeśli nie zaczniemy korzystać z innych źródeł.

Sprawdź, w jakie źródła energii warto inwestować. Jak myślisz, które źródła energii są najmniej emisyjne i najbardziej bezpieczne?

UWAGA! W tym i kolejnych zadaniach możecie zdobyć cyfry kodu do wpisania na końcu lekcji.

“Do zapewnienia podstawowego bezpieczeństwa energetycznego w naszym rejonie świata najlepiej nadają się elektrownie atomowe – nie ma wątpliwości profesor Szymon Malinowski. Jak wylicza opracowany przez jego zespół Komunikat, są one sześćdziesięcioośmiokrotnie mniej emisyjne niż elektrownie węglowe, ponadtrzykrotnie mniej niż instalacje fotowoltaiczne i dwukrotnie mniej niż hydroelektrownie.” Przeczytaj więcej.

DO CZEGO TEJ ENERGII POTRZEBUJEMY?

Jak widzicie, dużą część energii wykorzystujemy na transport, w tym transport osobowy. Dlatego konieczne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł napędu samochodów.

Najbardziej obiecującą technologią jest napęd wodorowy – pojazd napędzany w ten sposób nie emituje spalin, a jedynym efektem ubocznym jest produkcja wody destylowanej.

Jego silnik działa jak mikroelektrownia, gdzie w wyniku reakcji wodoru i tlenu wytwarza się energia elektryczna będąca siłą napędową. Takie auta już jeżdżą po naszych ulicach!

A czy wiedzieliście, że aż 50% globalnego zapotrzebowania na energię związane jest z produkcją ENERGII CIEPLNEJ?

W dodatku odpowiada ona za 40% całkowitych emisji dwutlenku węgla do atmosfery! Więcej na ten temat znajdziesz na blogu Eko-logicznie

TAK JEST ZE ŚWIATEM, A JAK JEST W NASZYCH DOMACH?

Wygląda na to, że ogromne znaczenie ma ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną. Nie wszyscy mają tego świadomość…

ZOBACZ, GDZIE UCIEKA CIEPŁO

CO MUSIMY ZROBIĆ?

Rezygnacja z paliw kopalnych i zastąpienie ich odnawialnymi źródłami energii to konieczność, ale zajmie jeszcze sporo czasu.

Dlatego tak ważne jest, aby wspomóc proces dekarbonizacji, czyli rezygnacji z paliw kopalnych, poprzez zmniejszenie naszego zużycia energii. W przeciwnym razie doprowadzimy do nieodwracalnych zmian klimatycznych, o których więcej dowiesz się w lekcji poświęconej śladowi węglowemu.

Zobacz, co możesz samodzielnie zrobić w domu:

Ocieplanie budynków, oszczędzanie energii i rozwój jej odnawialnych źródeł pozwolą nam uniezależnić się od paliw kopalnych. Odejście od nich, czyli dekarbonizacja, nastąpi najpóźniej wtedy, gdy się wyczerpią. Jednak, by powstrzymać zmiany klimatu czasu jest mniej – musimy działać już dziś!

Chemia
Historia
Biologia
Geografia
Fizyka
Wos

Wykonanie: Mamy Projekt
Opracowanie graficzne: Justyna Osiecka
Wykonanie strony: Karolina Dylik-Ostrowska
Programowanie Genially: Agnieszka Kubica
Koordynacja: Rafał Kupiński
Konsultacja naukowa: Przemysław Poszwa
Współpraca merytoryczna: Bogusia Mikołajczyk

Lekcja współfinansowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Fundację Lafarge Wspólnie oraz Toyota.

Kontakt: ekoeksperymentarium@gmail.com

Dodatkowo, jeśli zabraknie prądu, pojazd wodorowy może wytwarzać nam energię na przykład dla domu.