fbpx

to jest
ślad
węglowy?

Rozjaśnijmy nieco kwestie wspomniane w filmie.
Zacznijmy od pojęcia śladu węglowego

Ślad węglowy to...

całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez podmiot, którym może być: człowiek, firma, projekt, budynek, produkt, usługa, miasto, państwo, region, wydarzenie.

Wyliczenie śladu węglowego obejmuje emisje nie tylko dwutlenku węgla, ale również takich związków jak metan czy podtlenek azotu.

definicja zaproponowana przez dr. inż. Przemysława Poszwę, autora bloga Eko-logicznie.com

Zobacz, jak wygląda struktura globalnej emisji gazów cieplarnianych

przycisk reka

Gazy cieplarniane działają podobnie jak przezroczysta szklana kopuła nad ziemią. Nazywamy to efektem cieplarnianym lub szklarniowym. Zobacz, jak to działa w uproszczony sposób:

Jeśli chcecie przeprowadzić bardziej zaawansowany eksperyment, skorzystajcie z tej instrukcji:

A dokładniej rzecz ujmując, gazy cieplarniane zatrzymują ciepło blisko Ziemi.

Przyroda lubi równowagę.
Pewna ilość gazów cieplarnianych sprawia, że życie na Ziemi jest możliwe. Gdyby nie one, średnia temperatura na Ziemi wynosiłaby 

KILKANAŚCIE STOPNI PONIŻEJ ZERA! 

przycisk reka
zamarzniety

Teraz tych gazów w atmosferze znajduje się za dużo, co więcej, to zjawisko się nasila. Pokazuje to ten wykres:

ZROBIŁO SIĘ TROCHĘ ZA CIEPŁO 

A zmiany temperatury to również gwałtowne zjawiska pogodowe. 


przycisk reka

Dlaczego jest coraz cieplej?

Kilkaset lat temu rozwój cywilizacji nagle przyspieszył. Wymyśliliśmy, jak wytwarzać i zużywać prąd (rewolucja przemysłowa). Gwałtowny rozwój przemysłu spowodował, że w poszukiwaniu źródeł energii eksploatujemy coraz więcej paliw kopalnych, co sprawia, że do atmosfery uwalniane są coraz większe ilości gazów cieplarnianych.

No dobrze, to kto puszcza najwięcej gazów?

przycisk reka
gazy 3
gazy 4

GLOBALNE EMISJE GAZÓW CIEPLARNIANYCH WG. SEKTORÓW

0

Według producenta cykl życia iPhone’a 13 Pro emituje 69 kg gazów cieplarnianych. Pamiętajmy jednak, że cykl ten obejmuje procesy od wydobycia potrzebnych surowców po użytkowanie i recykling. Zobacz raport (w j. angielskim) [LINK].

Chcesz sprawdzić, ile planetę kosztuje Twoje użytkowanie smartfona? Skorzystaj z kalkulatora:

To, co jesz również ma znaczenie. Skorzystaj z kalkulatora stworzonego przez WWF, aby obliczyć jaki ślad węglowy mają różne posiłki z ryb i owoców morza.

przycisk reka
przycisk reka

Zwróćmy uwagę, że kryzys klimatyczny i globalne ocieplenie jest problemem przede wszystkim dla nas: ludzi i cywilizacji, bo Ziemia jako system naczyń połączonych się do nich zaadaptuje – niejedną zmianę klimatu już przeszła. Pamiętasz, co się stało z dinozaurami po uderzeniu asteroidy? Życie na Ziemi przetrwało, ale one nie. 

Tym razem zmiana klimatu ma przyczyny antropogeniczne (naukowcy udowodnili, że to nasza sprawka). W naszym interesie jest więc zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w przeciwnym wypadku na Ziemi zajdą gwałtowne zmiany, na które nie jesteśmy gotowi. Zabraknie nam paliw, jedzenia, czystej wody i powietrza…

Czy tak będzie wyglądał nasz świat za  kilkadziesiąt lat?

przycisk reka

Przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach.
Co możemy zrobić, żeby zapobiec katastrofie?

Czy świat w ogóle coś z tym robi?

Duże organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ wraz z WHO czy Unia Europejska m.in. poprzez Komisję Europejską, przekonują władze poszczególnych państw do wprowadzania zmian proklimatycznych.

To nie jest łatwe, bo wprowadzanie koniecznych, choć niepopularnych ograniczeń powoduje niezadowolenie społeczeństwa, a przywódcy chcą być wybrani ponownie. Pomału udaje się jednak wprowadzać zmiany poprzez narzędzia polityczne i gospodarcze, takie jak:

dekarbonizacja gospodarki

czy

system kompensat

Przykładem takiego działania są np. dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji, ograniczanie jednorazowych plastików czy obowiązek deklarowania przez producentów klasy energetycznej sprzętów AGD. 

ZMIANY MOŻNA WPROWADZAĆ TEŻ NA POZIOMIE LOKALNYM

przycisk reka

Ty też masz wpływ

przycisk reka
Chemia
Geografia
Fizyka
Biologia
WOS
Matematyka
Historia

Wykonanie: Mamy Projekt
Opracowanie graficzne: Justyna Osiecka
Wykonanie strony: Karolina Dylik-Ostrowska
Programowanie Genially: Agnieszka Kubica
Koordynacja: Rafał Kupiński
Konsultacja naukowa: Przemysław Poszwa
Współpraca merytoryczna: Bogusia Mikołajczyk

 

Lekcja współfinansowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundację Lafarge Wspólnie.

Kontakt: ekoeksperymentarium@gmail.com

Dekarbonizacja to proces odchodzenia od stosowania paliw kopalnych i zastąpienie ich innymi źródłami energii, najczęściej odnawialnymi. Ma to na celu redukcję emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery.

Zwany również offsetem węglowym polega na równoważeniu emisji gazów cieplarnianych za pomocą działań, które mają je redukować – takich jak np. sadzenie drzew czy pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery w inny sposób.